Burgemeester neemt boek in ontvangst uit handen van bestuur Soli Deo Gloria

Datum: 05-07-2012

soli4

Donderdag 5 juli j.l. heeft mevrouw A.H. Raven, burgemeester van de gemeente Hellendoorn, een boek in ontvangst mogen nemen uit handen van het bestuur van de Christelijke Oratoriumvereniging Soli Deo Gloria.  


De titel luidt:  Carel Jacobs, zijn leven, zijn werk, zijn vrienden, zijn vijanden en is geschreven door dr. Hans van Dijk.

Carel Jacobs was dirigent van Soli Deo Gloria in de jaren  1936 tot 1958. In zijn tijd werd voor het eerst in Nijverdal de Johannes Passion van J.S.Bach uitgevoerd. Van Dijk was leerling van hem en liep ook stage bij Soli Deo Gloria. In deze biografie is een heel hoofdstuk (ruim 40 pagina’s) gewijd aan dit nu bijna 90-jarig koor. Reden voor het bestuur van Soli Deo Gloria om dit boek aan te bieden aan de burgemeester.

soli

In genoemd boek wordt uitgebreid ingegaan op de concerten, maar vooral op de steeds terugkerende uitvoeringen van Bach’s Johannes Passion.  De eerste uitvoering daarvan vond plaats op 28 maart 1942. Dat was een bijzonder feit,  omdat  tot dan toe alleen in de grotere steden deze passion werd uitgevoerd. Carel Jacobs durfde dit aan omdat het publiek inmiddels door de gegeven concerten in de voorgaande jaren  rijp was om een groot concertwerk te beluisteren en te waarderen. Verder had Jacobs – volgens Van Dijk -  in vijf jaar ook het volgende  bereikt:  “de solidariteit en onderlinge samenhang van de koorleden was zeer hecht en het vertrouwen in dirigent en bestuur groot.”

In de regionale pers werd regelmatig – met aankondigingen en recensies-  aandacht besteed aan de concerten  van Soli Deo Gloria en vooral aan (toen jaarlijks) terugkerende Johannes Passion. Daarbij werd vaak een vergelijking gemaakt met de uitvoeringen van de Mattheus Passion in Naarden. Bij de zevende uitvoering (in 1951) werd door de redacteur opgemerkt: “Wat Naarden in dit geval voor het westen is, moet Nijverdal worden voor het oosten van het land”.

Het boek geeft aldus Nico Sas, voorzitter van het bestuur, een verrijkend beeld van deze boeiende periode voor Soli Deo Gloria, maar ook van de ontwikkelingen in de gemeente. Hierop ontstond een geanimeerd gesprek, waarin de burgemeester – onder meer ook  door deze presentatie – onder de indruk was gekomen van het rijke culturele klimaat in de gemeente, dat overigens nog steeds bestaat. Naast andere zangkoren, harmonieorkesten neemt Soli Deo Gloria als oratoriumvereniging een belangrijke plaats. Zij merkte op, dat uitdagingen en vernieuwingen steeds weer aan de orde zullen zijn. Zij toonde zich erover verheugd, dat het bestuur van  Soli Deo Gloria kans ziet om de komende jaren – ondanks zorgen om de financiën – het koor wil voortzetten. Van belang vond zij, dat de Johannes Passion – zo passend bij de gemeente -voor het jaar 2014 weer op het programma staat. De uitvoering op vrijdag 2 november a.s. met drie weken van W.A.Mozart heeft zij in de agenda staan. Verder leek het haar een goede gedachte om voor de toekomst samen te werken met omliggende gemeenten. Om dit gestalte te geven bood zij  medewerking van de gemeente aan.

Hierna overhandigde Johan Scholten, al jaren lid van het koor,  het boek aan de burgemeester. Eerder had hij het al aangeboden gekregen van de schrijver, omdat hij hem behulpzaam was geweest met betrekking tot het verschaffen van de benodigde informatie uit het omvangrijke archief van Soli Deo Gloria.

Voor nadere informatie:

Wim Felix, penningmeester Soli Deo Gloria,

Tel.: 0548 613859, E-mail: wajfelix@freeler.nl

soli2
soli3
Foto's: Jenne Brinks

 

 



Reacties via Facebook

Vanaf nu kun je ook reageren via Facebook! Wel zo makkelijk. Als je liever via het normale reactieformulier werkt, kan dat natuurlijk ook. De reacties worden niet vermengd, zodat de mensen die het bericht via Facebook krijgen, de discussie ook kunnen volgen.

Reacties

Uw reactie

Naam:
Bericht: